Poznawaliśmy historię z niemieckimi uczniami

JedynkaW dniach 7-11 kwietnia Gimnazjum nr 1 im. Króla Władysława w Działdowie po raz kolejny gościło dziewiętnastu uczniów z zaprzyjaźnionej niemieckiej szkoły BOS Spremberg. Uczniowie w ramach wymiany mieli okazję poszerzyć wcześniej nawiązane kontakty. Wspólnie poznawali historię i tradycję, doskonalili język oraz zwiedzali ciekawe miejsca.

Po przyjeździe goście zostali przyjęci własnoręcznie przygotowanymi przekąskami przez polskich uczniów i ich rodziców. Następnie udali się na odpoczynek do domów naszych gimnazjalistów. Następnego dnia pojechaliśmy na Mierzeję Wiślaną, do Stegny i Sztutowa, gdzie po zakwaterowaniu w hotelu zwiedziliśmy obóz koncentracyjny. Wieczorem zajęliśmy się pracą w grupach na temat kultury, sztuki, geografii Niemiec i Polski. W środę podziwialiśmy muzeum w Kątach Rybackich oraz zamek w Malborku. Czwartek był dniem projektów i poznawania partnerskiej szkoły. Po zajęciach w gimnazjum zwiedziliśmy Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie, a wieczorem uczniowie bawili się na kręgielni i realizowali projekt na temat wymiany. W dniu wyjazdu młodzież integrowała się podczas kreatywnej pracy plastycznej przygotowując wielkanocne pisanki metodą decoupage. Dodatkowo uczniowie poznali  zwyczaje związane z Wielkanocą w Polsce i w Niemczech.
Organizacja takiej wymiany wymaga dużo pracy i zaangażowania zarówno ze strony nauczycieli, uczniów i rodziców. Jednak zadowolenie i uśmiech na twarzach wszystkich uczestników rekompensują włożony trud. To przedsięwzięcie nie zostałoby zorganizowane bez wsparcia finansowego rodziców i instytucji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży Z pewnością pobyt uczniów niemieckich w Polsce zmotywował naszą młodzież do doskonalenia umiejętności językowych oraz zwalczania stereotypów.
Aneta Wojsyk-Cepowicz i Małgorzata Powodzińska.

admin, 21-04-2014, odsłon: 1182